‘ಅಭೀಪ್ಸೆ’ ಕಾದಂಬರಿ – ನಾಂದಿ

ನಾಂದಿ

ಅದು ಕಲ್ಗುಡಿ ಎಂಬ ಊರಿಗೆ ಹೊಂದಿಕೊಂಡಂತಿದ್ದ ಕಾಡಿನಲ್ಲಿರುವ ಒಂಟಿ ಮನೆ. ಗಾಢ ಕತ್ತಲಿದ್ದ ಆ ಮಧ್ಯರಾತ್ರಿಯ ಹೊತ್ತಿನಲ್ಲಿ ಮನೆಯ ಮುಂದಿನ ಕಟ್ಟೆಯ ಮೇಲೆ ಧ್ಯಾನಸ್ಥ ಸ್ಥಿತಿಯಲ್ಲಿ ಕುಳಿತಿದ್ದ ವಿಶ್ವಾಮಿತ್ರರು ಎದ್ದು ಮನೆಯೊಳಗೆ ನಡೆದಾಗ, ಅವರ ಸಾನಿಧ್ಯದಲ್ಲಿ ಕುಳಿತಿದ್ದ ಅವರ ಮಡದಿಗೆ ಅಚ್ಚರಿಯಾಯಿತು. ಎಂದೂ ಇಷ್ಟು ಬೇಗ ಧ್ಯಾನದಿಂದ ಎದ್ದವರಲ್ಲ. ಅವರೂ ಎದ್ದು ಒಳಗೆ ಹೋದಾಗ, ವಿಶ್ವಾಮಿತ್ರರು ಮಿಣುಕು ದೀಪ ಹಿಡಿದುಕೊಂಡು ತಮ್ಮ ಗ್ರಂಥ ಭಂಡಾರದಿಂದ ಒಂದು ಪುಟ್ಟ ಪುಸ್ತಕವನ್ನು ತೆಗೆದುಕೊಂಡು ಏನನ್ನೋ ಹುಡುಕುತ್ತಿರುವುದನ್ನು ಕಂಡರು. ಅವರ ಕೈಯಲ್ಲಿದ್ದ ದೀಪವನ್ನು ತಮ್ಮ ಕೈಗೆ ತೆಗೆದುಕೊಳ್ಳುತ್ತಾ ಕೇಳಿದರು, “ಪುಸ್ತಕಗಳೆಲ್ಲ ನಿರ್ಜೀವ ಅನ್ನುತ್ತಿದ್ದಿರಿ. ಇವತ್ತೇನು, ಧ್ಯಾನವನ್ನು ಅರ್ಧದಲ್ಲೇ ನಿಲ್ಲಿಸಿ ಈ ಪುಸ್ತಕ ಹುಡುಕಿಕೊಂಡು ಬಂದಿರಿ?”

ವಿಶ್ವಾಮಿತ್ರರು ಮುಗುಳ್ನಕ್ಕರು. ಕಣ್ಣರಳಿಸಿಕೊಂಡು ಆ ಪುಟ್ಟ ಪುಸ್ತಕದ ಒಂದೊಂದೇ ಪುಟವನ್ನು ತಿರುಗಿಸುತ್ತ ನೋಡಿದರು. ನೋಡುತ್ತಲೇ ಹೇಳಿದರು, “ಹೌದು. ಪುಸ್ತಕ ಒಂದು ನಿರ್ಜೀವ ವಸ್ತುವೇ. ಆದರೆ, ಅದರೊಳಗಿನ ದರ್ಶನ ಜೀವನದಲ್ಲಿ ಸಂಭವಿಸಿದಾಗ ಮಾತ್ರ ಆ ಪುಸ್ತಕಕ್ಕೆ ಜೀವ ಬರುತ್ತದೆ.”

“ಅಂದರೆ ಹೇಗೆ? ಪುಸ್ತಕಗಳನ್ನು ಪಠಿಸುತ್ತ ಅವುಗಳ ದರ್ಶನ ನಮ್ಮ ಜೀವನದಲ್ಲಿ ಸಂಭವಿಸೊ ಹಾಗೆ ಮಾಡಬಹುದೇ?”

“ಹಾಗಲ್ಲ ಅನಸೂಯಾ, ಪುಸ್ತಕಗಳಿಂದ ಜೀವನ ಸಂಭವಿಸಿಲ್ಲ. ಜೀವನದಿಂದಲೇ ಪುಸ್ತಕಗಳು ಹುಟ್ಟಿದ್ದು. ಹಾಗಾಗಿ, ಪುಸ್ತಕಗಳ ಕಂಠಪಾಠದಿಂದ ಆಗಲೀ, ಅವುಗಳಲ್ಲಿ ಇರೋ ನಿಯಮಗಳನ್ನು ಪಾಲನೆ ಮಾಡೋದ್ರಿಂದಾಗಲೀ ಸತ್ಯದ ದರ್ಶನ ಆಗುವುದಿಲ್ಲ. ಆದರೆ ಸತ್ಯದ ದರ್ಶನ ಆದಾಗ, ಆ ಪುಸ್ತಕಗಳ ಜೀವ ಮಿಸುಕುತ್ತದೆ.”

ಅಷ್ಟು ಹೇಳಿದ ವಿಶ್ವಾಮಿತ್ರರು, ಆ ಪುಸ್ತಕದಿಂದ ಒಂದು ಶ್ಲೋಕವನ್ನು ಓದಿದರು:

“ಸ ಯ ಏಷೋ ಅಣಿಮೈತತ್ ಆತ್ಮ್ಯಮಿದಂ ಸರ್ವಂ ತತ್ ಸತ್ಯಂ ಸ ಆತ್ಮಾ ತತ್ತ್ವಮಸಿ ಶ್ವೇತಕೇತೋ..”

(ಯಾವುದು ಸೂಕ್ಷ್ಮತಮವಾದ ಈ ಜಗನ್ಮೂಲವೋ ಅದರಿಂದ ಜಗತ್ತೆಲ್ಲವೂ ಆತ್ಮವಂತವಾಗಿದೆ. ಅದು ಸತ್ಯವು. ಅದು ಆತ್ಮನು. ಓ ಶ್ವೇತಕೇತು, ಅದು ನೀನಾಗಿರುವೆ.)

“ನನಗೆ ಅರ್ಥ ಆಗುತ್ತಿಲ್ಲ”, ಅವರ ಮಡದಿ ಅನುಮಾನಿಸುತ್ತಾ ಹೇಳಿದರು. “ಆದರೆ, ಇವತ್ತು ಯಾಕೆ ಧ್ಯಾನದ ಅರ್ಧದಲ್ಲೇ ಎದ್ದು ಬಂದು ಈ ಪುಸ್ತಕ ನೋಡುತ್ತಿದ್ದೀರಿ?”

“ಯಾಕೆ ಅಂದರೆ…. ಈ ಪುಸ್ತಕದಲ್ಲಿರುವ ಸತ್ಯ, ಜೀವ ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳುವುದಕ್ಕಾಗಿ ಚಡಪಡಿಸುತ್ತಿದೆ.”

98 comments

 1. Wow, wonderful weblog layout! How long have you ever been running a blog for?

  you make blogging look easy. The total glance of your website is fantastic, as neatly as
  the content! You can see similar here dobry sklep

 2. Wow, incredible blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you made running a blog look easy. The full
  look of your site is great, as well as the content material!
  You can see similar here e-commerce

 3. I’m really enjoying the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A handful of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?
  I saw similar here: Sklep internetowy

 4. Wow, incredible weblog format! How long have you ever been blogging for?

  you make running a blog glance easy. The overall look of your web site is wonderful, as neatly as the content material!
  You can see similar here sklep internetowy

 5. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Thank you! You can read
  similar article here: Dobry sklep

 6. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good gains. If you
  know of any please share. Many thanks! You can read similar text here:
  Dobry sklep

 7. Hi I am so thrilled I found your site, I really found you by accident, while I was looking on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent work.

 8. Hey there! Do you know if they make any plugins
  to assist with SEO? I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good gains. If you know of any please share. Appreciate it!

  You can read similar article here: Backlink Portfolio

 9. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search
  Engine Optimization? I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good results. If you know of any please share. Thanks!

  I saw similar blog here: GSA Verified List

 10. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my website to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results. If you know
  of any please share. Many thanks! I saw similar
  text here: Backlink Portfolio

 11. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you are talking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 12. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 13. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless think about if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could definitely be one of the very best in its niche. Excellent blog!

 14. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot

 15. My wife and i got joyous when Raymond managed to do his analysis out of the ideas he made from your own web pages. It is now and again perplexing to simply possibly be releasing helpful tips some other people might have been selling. And we also acknowledge we’ve got the blog owner to be grateful to for this. The main explanations you have made, the simple web site navigation, the relationships your site help create – it’s got everything exceptional, and it’s helping our son in addition to our family consider that the subject matter is satisfying, and that’s very important. Thank you for all!

 16. Wow, incredible weblog layout!
  How lengthy have you ever been running a blog for? you made blogging
  glance easy. The whole look of your web site is great, let alone the content material!
  You can read similar here prev next and it’s was wrote by Frances95.

 17. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 18. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 19. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 20. Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you

 21. It’s really a great and useful piece of info. I am glad that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 22. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

 23. It is truly a great and helpful piece of information. I am glad that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 24. As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 25. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 26. What Is Neotonics? Neotonics is a skin and gut health supplement that will help with improving your gut microbiome to achieve better skin and gut health.

 27. I wanted to send a word to say thanks to you for those fantastic hints you are sharing on this site. My prolonged internet investigation has now been recognized with good strategies to exchange with my great friends. I would state that that we website visitors are quite endowed to dwell in a wonderful network with many wonderful individuals with great tips and hints. I feel quite lucky to have discovered your entire webpages and look forward to so many more amazing minutes reading here. Thanks again for all the details.

 28. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours nowadays, yet I by no means discovered any interesting article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you probably did, the net will probably be much more helpful than ever before!

 29. I have been browsing on-line greater than three hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely value sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will probably be a lot more useful than ever before!

 30. A large percentage of of whatever you articulate happens to be astonishingly precise and it makes me wonder why I had not looked at this with this light previously. Your article truly did switch the light on for me personally as far as this specific subject goes. But at this time there is one point I am not necessarily too comfy with so while I try to reconcile that with the main idea of your issue, permit me observe exactly what the rest of your readers have to say.Nicely done.

 31. This is the perfect site for anyone who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Great stuff, just excellent.

 32. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!

 33. I needed to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post…

 34. Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We could have a link exchange agreement between us!

 35. What Is ZenCortex? ZenCortex is a natural supplement that promotes healthy hearing and mental tranquility. It’s crafted from premium-quality natural ingredients, each selected for its ability to combat oxidative stress and enhance the function of your auditory system and overall well-being.

 36. When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Many thanks.

 37. you are actually a good webmaster. The web site loading pace is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a excellent activity in this matter!

 38. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own site and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Many thanks!

 39. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 40. I am now not sure the place you’re getting your information, however great topic. I needs to spend a while studying much more or figuring out more. Thanks for excellent info I used to be looking for this information for my mission.

 41. You’re so awesome! I don’t believe I have read through anything like this before. So wonderful to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a little originality.

 42. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this during my search for something regarding this.

 43. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 44. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *