ನೀವೂ ನಾಯಕರಾಗಬೇಕೆ? ಇದೊಂದೇ ಸುಲಭ ಸೂತ್ರ ಸಾಕು

ನಾಯಕನಾಗುವುದು ಹೇಗೆ ಎಂಬುದು ಬಹುಶಃ ನಮ್ಮೆಲ್ಲರ ಪ್ರಶ್ನೆ.

ನಾಯಕತ್ವ ಅನ್ನುವುದು ಸುಲಭವಲ್ಲ. ನಾಯಕನೆಂದರೆ ಕೇವಲ ರಾಜಕೀಯಕ್ಕೆ, ಆಫೀಸಿನ ಬಾಸ್ ಆಗುವುದಕ್ಕೆ ಸಂಬಂಧಿಸಿದ ವಿಷಯವಲ್ಲ, ಮನೆಯ ಯಜಮಾನನಾಗುವುದೂ ಒಂದು ಸವಾಲಿನ ಕೆಲಸವೇ.

ಒಂದು ತಂಡಕ್ಕೆ ನಾಯಕನಾಗುವುದೆಂದರೆ – ಅಲ್ಲಿ ಅನೇಕ ಮನಸ್ಸುಗಳಿರುತ್ತವೆ, ಅನೇಕ ರೀತಿಯ ಆಲೋಚನೆಗಳಿರುತ್ತವೆ, ಅನೇಕ ರೀತಿಯ ಆಸೆ-ಆಕಾಂಕ್ಷೆಗಳಿರುತ್ತವೆ – ಅವುಗಳನ್ನೆಲ್ಲ ಹೇಗೆ ನಿಭಾಯಿಸಬೇಕು ಎನ್ನುವುದು ಬಹುಮುಖ್ಯ ಪ್ರಶ್ನೆ. ಅದಕ್ಕಾಗಿ ಹೊಸದೊಂದು ಮನಸ್ಥಿತಿಯನ್ನೇ ನಮ್ಮದಾಗಿಸಿಕೊಳ್ಳಬೇಕಾಗುತ್ತದೆ.

ಆದರೆ, ’ನಾಯಕನಾಗುವುದು ಹೇಗೆ’ ಅನ್ನುವುದು ಒಂದು ಅರ್ಥಹೀನ ಪ್ರಶ್ನೆ. ಏಕೆಂದರೆ, ನಾಯಕನಾಗುವುದು ಹೇಗೆ ಎಂಬ ಪ್ರಶ್ನೆ ಬಂದ ತಕ್ಷಣ ನಾಯಕನಾಗುವುದು ಯಾವುದಕ್ಕೆ ಎಂಬ ಪ್ರಶ್ನೆ ಏಳುತ್ತದೆ. ರಾಜಕೀಯ ನಾಯಕನಾಗಬೇಕೆ, ಟೀಮ್ ಲೀಡರ್ ಆಗಬೇಕೆ, ಅಥವಾ ಮನೆಯ ಯಜಮಾನನಾಗಬೇಕೆ? ನಿಜಕ್ಕೂ ಯಾವುದು ನಿಮ್ಮ ಮನಸ್ಸಿನಲ್ಲಿದೆ?

ರಾಜಕೀಯ ನಾಯಕನಾಗಬೇಕು ಅಂದುಕೊಳ್ಳಿ – ಮೊದಲು ನಿಮಗೊಂದು ಕಾರ್ಯಕ್ಷೇತ್ರ, ಒಂದು ಮತಕ್ಷೇತ್ರ ಅಂತ ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳುತ್ತೀರಿ, ಆ ಕಾರ್ಯಕ್ಷೇತ್ರದಲ್ಲಿರುವ ಅತ್ಯಂತ ದೊಡ್ಡ ಮತ್ತು ಪ್ರಮುಖ ಸಮಸ್ಯೆ ಏನು ಎಂಬುದನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿಕೊಂಡು ಅದಕ್ಕೆ ಪರಿಹಾರ ಕಂಡುಕೊಳ್ಳಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸುತ್ತೀರಿ, ಅದಕ್ಕಾಗಿ ಜನರನ್ನು ಒಗ್ಗೂಡಿಸುತ್ತೀರಿ ಅಂತಾದರೆ ನೀವು ನಾಯಕರಾಗುತ್ತೀರಿ.

ಉದಾಹರಣೆಗಾಗಿ ನೋಡುವುದರೆ, ನಮ್ಮ ದೇಶದ ಅತ್ಯಂತ ಗೌರವಾನ್ವಿತ ನಾಯಕ ಎಂದೇ ಪರಿಗಣಿಸಲ್ಪಡುವ ಮಹಾತ್ಮಾ ಗಾಂಧಿ ತಾನೊಬ್ಬ ನಾಯಕನಾಗಬೇಕು ಎಂದು ಹೊರಡಲೇ ಇಲ್ಲ. ಭಾರತ ಆಂಗ್ಲರ ಆಧೀನದಲ್ಲಿದ್ದುದು ಅವರ ಎದುರಿಗಿದ್ದ ಮುಖ್ಯ ಸಮಸ್ಯೆಯಾಗಿತ್ತು ಮತ್ತು ಭಾರತದ ಸ್ವಾತಂತ್ರ್ಯ ಅವರ ಗುರಿಯಾಗಿತ್ತು. ಝಾರ್ ರಾಜರಿಂದ ರಷ್ಯನ್ನರನ್ನು ಮುಕ್ತಗೊಳಿಸಿದ ಲೆನಿನ್, ಅಥವಾ ಚೀನಾದ ಮಹಾಕ್ರಾಂತಿಯ ನಾಯಕ ಮಾವೋ, ಅಥವಾ ಅಮೇರಿಕಾದ ವರ್ಣಭೇಧನೀತಿಯ ವಿರುಧ್ಧ ಹೋರಾಡಿದ ಮಾರ್ಟೀನ್ ಲೂಥರ್ ಕಿಂಗ್ – ಇವರ್ಯಾರಿಗೂ ನಾಯಕನಾಗುವುದು ಗುರಿಯಾಗಿರಲಿಲ್ಲ. ಅವರ ಎದುರು ಒಂದು ದೊಡ್ಡ ಸಮಸ್ಯೆಯಿತ್ತು ಮತ್ತು ಅವರು ಅದರ ಪರಿಹಾರಕ್ಕಾಗಿ ಹೋರಾಡಲು ಸಿದ್ಧರಾದರು.

ಆಗಿ ಹೋದ ನಾಯಕರು ಅಥವಾ ಪ್ರಸ್ತುತ ಯಾವುದೇ ರಾಜಕಾರಣಿಯನ್ನು ನೋಡಿ – ನಾವು ಯಾರನ್ನು ಗೌರವಿಸುತ್ತೇವೆ, ಯಾವುದೋ ಗುರಿಗಾಗಿ ಹೋರಾಡುವವರನ್ನೋ ಅಥವಾ ಕುರ್ಚಿಗಾಗಿ ಹೊಡೆದಾಡುವವರನ್ನೋ?

ಎರಡನೆಯದಾಗಿ,  ನೀವು ಒಂದು ಸಂಸ್ಥೆಯ ಉದ್ಯೋಗಿಯಾಗಿದ್ದು ಒಂದು ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್‌ನಲ್ಲಿ ಕೆಲಸ ಮಾಡುತ್ತಿದ್ದೀರಿ ಅಂತಾದರೆ, ಆ ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್ ಟೀಮ್‌ಲೀಡರ್ ಆಗುವುದು ಹೇಗೆ ಎಂಬುದು ನಿಮ್ಮ ಪ್ರಶ್ನೆ.

ಆ ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್‌ನಲ್ಲಿ ಈಗಾಗಲೇ ಟೀಮ್‌ಲೀಡರ್ ಆಗಿರುವವರನ್ನು ಗಮನಿಸಿ. ಅವರಿಗೆ ಬಹುಶಃ ಆ ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್ ಬಗ್ಗೆ ತಂಡದ ಎಲ್ಲರಿಗಿಂತ ಹೆಚ್ಚು ಗೊತ್ತಿರುತ್ತದೆ, ಅವರು ಆ ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್‌ಗಾಗಿ ಉಳಿದ ಎಲ್ಲರಿಗಿಂತ ಹೆಚ್ಚು ಕೆಲಸ ಮಾಡುತ್ತಿರುತ್ತಾರೆ ಮತ್ತು ಅವರಿಗೆ ಉಳಿದ ಎಲ್ಲರಿಗಿಂತ ಆ ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್ ಸಫಲಗೊಳ್ಳಬೇಕಾದ ಒತ್ತಡ ಮತ್ತು ಜವಾಬ್ದಾರಿ ಇರುತ್ತದೆ, ಅಲ್ಲವೇ?

ನೀವು ಯಾವುದೇ ಒಂದು ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್ ಕುರಿತು ಎಲ್ಲರಿಗಿಂತ ಹೆಚ್ಚು ತಿಳಿದುಕೊಳ್ಳಲು, ಅದನ್ನು ಸಫಲಗೊಳಿಸಲು ಇನ್ನೂ ಉತ್ತಮ ಮಾರ್ಗಗಳನ್ನು ಕಂಡುಕೊಳ್ಳಲು ಮತ್ತು ಅದಕ್ಕಾಗಿ ಹೆಚ್ಚಿನ ಸಮಯ ತೊಡಗಿಸಿಕೊಳ್ಳಲು ಸಿದ್ಧರಿದ್ದೀರಾ? ಹಾಗಿದ್ದರೆ ನೀವು ನಾಯಕರಾಗಬಲ್ಲಿರಿ.

ಹಾಗೆಯೇ, ನಿಮಗೆ ಯಾರನ್ನು ಕಂಡರೆ ಗೌರವ ಮತ್ತು ಯಾರನ್ನು ಕಂಡರೆ ಗೌರವವಿರುವುದಿಲ್ಲ ಗಮನಿಸಿದ್ದೀರಾ? ತನ್ನ ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟ್ ಬಗ್ಗೆ ಸರಿಯಾಗಿ ತಿಳಿದುಕೊಂಡಿರದ, ತಿಳಿದುಕೊಳ್ಳಲು ಪ್ರಯತ್ನವನ್ನೂ ಪಡದ, ಆದರೆ ತನಗೆ ಎಲ್ಲವೂ ಗೊತ್ತಿದೆ ಎಂಬಂತೆ ನಟಿಸುವ, ಇತರರ ಮೇಲೆ ಅಧಿಕಾರ ಚಲಾಯಿಸುವ ಟೀಮ್ ಲೀಡರ್ ಕುರಿತು ನಿಮಗೆ ಏನನ್ನಿಸುತ್ತದೆ? ಪ್ರಾಯಶಃ ನೀವು ಇಂತಹ ಟೀಮ್ ಲೀಡರ್ ಆಗಲು ಇಷ್ಟಪಡುವುದಿಲ್ಲ ಅಂದುಕೊಳ್ಳುತ್ತೇನೆ.

ಮೂರನೆಯದಾಗಿ, ಒಂದು ಮನೆಯ ಯಜಮಾನನ ಉದಾಹರಣೆ ತೆಗೆದುಕೊಳ್ಳೋಣ. ಯಜಮಾನನಾದವನು ಮನೆಯ ಎಲ್ಲ ಸದಸ್ಯರನ್ನೂ ಒಂದೇ ರೀತಿಯಲ್ಲಿ ನೋಡುತ್ತಾನೆ ಮತ್ತು ಪ್ರತಿಯೊಬ್ಬರ ಯೋಗಕ್ಷೇಮದ ಹೊಣೆ ಹೊರುತ್ತಾನೆ. ಪ್ರತಿಯೊಂದರಲ್ಲೂ ಮನೆಯ ಎಲ್ಲರಿಗೂ ಸಮಪಾಲು ದೊರೆಯುವಂತೆ ನೋಡಿಕೊಳ್ಳುತ್ತಾನೆ. ಜೊತೆಗೆ, ತನಗಿಂತ ಇತರರ ಅಗತ್ಯಗಳು ಅವನಿಗೆ ಮುಖ್ಯವಾಗುತ್ತವೆ. ಇಂತಹ ಜವಾಬ್ದಾರಿಯನ್ನು ತೆಗೆದುಕೊಳ್ಳದಿದ್ದ ಪಕ್ಷದಲ್ಲಿ ಆ ವ್ಯಕ್ತಿಯನ್ನು ಮನೆಯವರು ಅಥವಾ ಹೊರಗಿನವರು ಗೌರವದಿಂದ ನೋಡುವುದಿಲ್ಲ.   

ಹಾಗಿದ್ದರೆ ನಾಯಕನಾಗಬೇಕಾದವನಿಗೆ ಇರಬೇಕಾದ ಮುಖ್ಯ ಗುಣಗಳು ಇವು:

 1. ಆತ ಮೊದಲು ತನ್ನದೇ ಆದ ಒಂದು ಕಾರ್ಯಕ್ಷೇತ್ರವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಬೇಕು ಮತ್ತು ಆ ಕಾರ್ಯಕ್ಷೇತ್ರದ ಅತ್ಯಂತ ದೊಡ್ಡ ಮತ್ತು ಪ್ರಮುಖ ಸಮಸ್ಯೆಯನ್ನು ಪರಿಹರಿಸಲು ಮುಂದಾಗಬೇಕು.
 2. ಆತ ಯಾವುದೇ ಸಮಸ್ಯೆಯನ್ನು ಆಯ್ದುಕೊಳ್ಳಲಿ, ಅದರ ಕುರಿತು ಸಮಗ್ರವಾಗಿ ಅರಿಯಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಬೇಕು ಮತ್ತು ಅದನ್ನು ಪರಿಹರಿಸಲು ತನ್ನನ್ನು ಸಂಪೂರ್ಣವಾಗಿ ತೊಡಗಿಸಿಕೊಳ್ಳಲು ಸಿದ್ಧನಿರಬೇಕು.
 3. ಆತ ತನ್ನ ಕಾರ್ಯಕ್ಷೇತ್ರದಲ್ಲಿರುವವರ ಯೋಗಕ್ಷೇಮ ತನಗಿಂತಲೂ ಮುಖ್ಯ ಎಂದು ಪರಿಗಣಿಸಿ ಅದಕ್ಕಾಗಿ ಸಿದ್ಧನಿರಬೇಕು.

ನಮಗೆ ನಾಯಕತ್ವದ ಗುಣಗಳ ಪಾಠ ಮಾಡುವಾಗ ಆತ ಧೈರ್ಯವಂತನಾಗಿರಬೇಕು, ಆತ ಕರುಣಾಳುವಾಗಿರಬೇಕು ಅಂತೆಲ್ಲ ಹೇಳುತ್ತಾರೆ. ಆದರೆ ನೋಡಿ, ಈ ಯಾವುದೂ ನೀವು ನೇರವಾಗಿ ನಾಯಕನಾಗಲು ಸಹಾಯ ಮಾಡುವುದಿಲ್ಲ.

ನಾಯಕತ್ವಕ್ಕೆ ಬಹಳ ಸರಳ ಮತ್ತು ಸುಲಭ ಸೂತ್ರ ಇದು: “ಒಂದು ಸಮಸ್ಯೆಯನ್ನು ಆಯ್ಕೆಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಿ ಮತ್ತು ಅದನ್ನು ಪರಿಹರಿಸುವ ಜವಾಬ್ದಾರಿಯನ್ನು ತೆಗೆದುಕೊಳ್ಳಿ”.

ಇಷ್ಟು ಸಾಕು, ಉಳಿದ ಎಲ್ಲ ನಾಯಕತ್ವದ ಗುಣಗಳನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲು ನೀವು ಯಾವುದೇ ಪರಿಶ್ರಮ ಪಡಬೇಕಾಗಿಲ್ಲ. ಏಕೆಂದರೆ, ಆ ಎಲ್ಲ ನಾಯಕತ್ವದ ಗುಣಗಳು ಈಗಾಗಲೇ ನಿಮ್ಮಲ್ಲಿವೆ. ಅವುಗಳಿಗೆ ಒಂದು ದಿಕ್ಕು-ಗುರಿ ಅನ್ನುವುದನ್ನು ನೀವಿನ್ನೂ ನೀಡಿಲ್ಲ ಅಷ್ಟೇ. ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ ನೋಡಿ.

76 comments

 1. Valuable information. Lucky me I discovered your site by accident, and I’m surprised why this twist of fate didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 2. I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 3. hey there and thanks in your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did on the other hand expertise some technical points the usage of this web site, as I experienced to reload the website a lot of instances prior to I could get it to load correctly. I have been brooding about if your hosting is OK? Not that I am complaining, however sluggish loading instances instances will sometimes impact your placement in google and could injury your quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m including this RSS to my email and can glance out for much more of your respective interesting content. Make sure you replace this again very soon..

 4. What Is Sugar Defender?Sugar Defender is a new blood sugar-balancing formula that has been formulated using eight clinically proven ingredients that work together to balance sugar levels.

 5. I found your weblog website on google and verify just a few of your early posts. Continue to maintain up the excellent operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to reading extra from you afterward!…

 6. Very interesting points you have remarked, thanks for posting. “You can tell the ideas of a nation by it’s advertisements.” by Douglas South Wind.

 7. I like this web site very much, Its a real nice spot to read and receive info . “There is no human problem which could not be solved if people would simply do as I advise.” by Gore Vidal.

 8. Wonderful blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any tips? Kudos!

 9. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 10. Merely wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the subject material is really excellent. “Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment.” by Barry LePatner.

 11. Very good written story. It will be valuable to anyone who utilizes it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 12. Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 13. Generally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice post.

 14. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 15. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too excellent. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 16. Howdy very cool site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m glad to search out numerous helpful info right here within the publish, we need work out extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 17. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is really frustrating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 18. I simply could not go away your website before suggesting that I extremely loved the standard info an individual provide to your visitors? Is gonna be back frequently in order to investigate cross-check new posts.

 19. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Kudos

 20. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this info So i’m glad to show that I have a very just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much undoubtedly will make certain to don’t overlook this website and provides it a look regularly.

 21. What Is Sugar Defender? Sugar Defender is a meticulously crafted natural health supplement aimed at helping individuals maintain balanced blood sugar levels. Developed by Jeffrey Mitchell, this liquid formula contains 24 scientifically backed ingredients meticulously chosen to target the root causes of blood sugar imbalances.

 22. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Kudos

 23. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 24. I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 25. I got what you mean , thanks for putting up.Woh I am pleased to find this website through google. “You must pray that the way be long, full of adventures and experiences.” by Constantine Peter Cavafy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *