ಹೊಸ ಬರಹಗಾರರಿಗೆ ಲೇಖಕ ಸ್ಟೀಫನ್ ಕಿಂಗ್ ನೀಡುವ ಸೂಚನೆಗಳು

ಅಮೇರಿಕಾದ ಲೇಖಕ ಸ್ಟೀಫನ್ ಕಿಂಗ್ “On Writing” ಎಂಬ ತನ್ನ ಪುಸ್ತಕದಲ್ಲಿ ಉತ್ತಮ ಕತೆಗಾರರಾಗಲು ಅಗತ್ಯವಾದ ನಿಯಮಗಳು ಮತ್ತು ಸೂಚನೆಗಳನ್ನು ನೀಡಿದ್ದು, ಕೆಲವು ಇಲ್ಲಿವೆ. ಸ್ಟೀಫನ್ ಕಿಂಗ್ ನೂರಿಪ್ಪತ್ತಕ್ಕೂ ಹೆಚ್ಚು ಪುಸ್ತಕಗಳನ್ನು ಬರೆದಿದ್ದು, ಆತನ ಸೈನ್ಸ್ ಫಿಕ್ಷನ್, ಫ್ಯಾಂಟಸಿ ಮತ್ತು ಹಾರರ್ ಸರಣಿಯ ವಸ್ತುವಿಷಯಗಳಿರುವ ಕಾದಂಬರಿಗಳು ಅತ್ಯಂತ ಪ್ರಸಿದ್ಧವಾಗಿವೆ. ಈ ಲೇಖಕನ ಪುಸ್ತಕಗಳು ಮೂವತ್ತೈದು ಕೋಟಿಗೂ ಹೆಚ್ಚು ಪ್ರತಿಗಳು ಮಾರಾಟವಾಗಿವೆ.

`ನಿಯಮಗಳು’

1. ಏನು ಬರೆದರೂ ಅದನ್ನು ಮೊದಲು ನಿಮಗಾಗಿ ಬರೆದುಕೊಳ್ಳಿ, ಆನಂತರ ಓದುಗರ ಕುರಿತು ಚಿಂತಿಸಿದರಾಯಿತು. ಇತರರಿಗೆ ಸಮಾಧಾನ ಮಾಡಲು ಅಥವಾ ಸಂತೋಷಪಡಿಸಲು ಬರೆಯುವ ಮನಃಸ್ಥಿತಿ ನಿಮ್ಮಲ್ಲಿದೆಯೇ ನೋಡಿಕೊಳ್ಳಿ. ಅದರ ಅಗತ್ಯವಿಲ್ಲ.

2. ನೀವು ಓದುವುದು ಮತ್ತು ಬರೆಯುವುದು ಇದಿಷ್ಟರಿಂದಲೇ ಲೇಖಕರಾಗುತ್ತೀರಿ. ಹೆಚ್ಚು ಹೆಚ್ಚು ಓದಿದಷ್ಟೂ, ಹೆಚ್ಚು ಹೆಚ್ಚು ಬರೆದಷ್ಟೂ ಹೆಚ್ಚು ಕಲಿಯುತ್ತೀರಿ.

3. ನಿರಂತರವಾಗಿ ಓದಿ. ಓದಲು ನಿಮಗೆ ಸಮಯವಿಲ್ಲವೆಂದಾದರೆ, ಬರೆಯಲೂ ಸಮಯ (ಅಥವಾ ಸಾಧನಗಳು) ಇಲ್ಲವೆಂದುಕೊಳ್ಳಿ.

4. ಕತೆಯ ಮಾಯಾಲೋಕ ನಿಮ್ಮಲ್ಲೇ ಇದೆ. ಬರೆಯುವ ಕುರಿತು ಅಥವಾ ನಿಮ್ಮ ಬರವಣಿಗೆಯ ಕುರಿತು ಯಾವ ಭಯ, ಆತಂಕವನ್ನೂ ಇಟ್ಟುಕೊಳ್ಳಬೇಡಿ. ಹೆದರಿಕೆ ನಿಮ್ಮ ಬರವಣಿಗೆಯ ಸಹಜತೆಯನ್ನು ಹಾಳುಮಾಡುತ್ತದೆ.

5. ನಿಮ್ಮ ಬರವಣಿಗೆಯಲ್ಲಿ ಕರ್ಮಣಿ ಪ್ರಯೋಗವನ್ನು (Passive Voice) ಬಳಸಬೇಡಿ.
ಕ್ರಿಯಾ ವಿಶೇಷಣ (Adverb) ಬಳಕೆ ಮಾಡಬೇಡಿ

6. ಟಿವಿ ಆಫ್ ಮಾಡಿ, ದೂರವಾಣಿಯಿಂದ ದೂರವಿರಿ (ಬಹುಶಃ ಟಿವಿ ಗಿಂತ ನಾವು ಫೇಸ್ ಬುಕ್ ನಲ್ಲಿ ಹೆಚ್ಚು ಸಮಯ ಕಳೆಯುತ್ತಿದ್ದೇವೆ ಅಂತಾದರೆ ಅದನ್ನೂ ಪರಿಶೀಲಿಸುವ ಅಗತ್ಯವಿದೆ.)

7. ಮೂರು ತಿಂಗಳು – ಯಾವುದೇ ಒಂದು ಪುಸ್ತಕದ ಮೊದಲ ಡ್ರಾಫ್ಟ್ ಬರೆಯಲು ಮೂರು ತಿಂಗಳುಕ್ಕಿಂತ ಹೆಚ್ಚು ಅಗತ್ಯವಿಲ್ಲ. ಈ ನಿಯಮವಿಟ್ಟುಕೊಂಡು ಬರೆಯಿರಿ.

https://www.youtube.com/watch?v=QtNmE28tgos

8. ಒಮ್ಮೆಗೆ ಒಂದು ಪದ ಎಂಬಂತೆ ಬರೆಯಿರಿ. ಒಂದು ಪುಟದ ವಿವರಣೆಯಿರಲಿ ಅಥವಾ ಒಂದಿಡೀ ಕಾದಂಬರಿ ಸರಣೀಯೇ ಇರಲಿ, ನಾವು ಒಮ್ಮೆಗೆ ಒಂದೇ ಪದ ಬರೆಯುತ್ತೇವೆ. (ಅಂದರೆ ಒಂದೊಂದೆ ಇಟ್ಟಿಗೆ ಇಟ್ಟು ಗೋಡೆ ಕಟ್ಟಿದಂತೆ. ನಾವು ಗೋಡೆ ಕಟ್ಟುವುದಿಲ್ಲ, ಒಂದೊಂದೇ ಇಟ್ಟಿಗೆ ಇಡುತ್ತೇವೆ, ಗೋಡೆ ತಾನಾಗಿಯೇ ಕಟ್ಟಲ್ಪಡುತ್ತದೆ. ಎಲ್ಲ ಸಾಧನೆಗಳೂ ಹೀಗೇ ಸಾಧ್ಯವಾಗುತ್ತವೆ ಎಂದು ಪ್ರಸಿದ್ಧ ನಟ ವಿಲ್ ಸ್ಮಿತ್ ಒಂದು ಕಡೆ ಹೇಳಿದ್ದಾನೆ. ಅಂದರೆ ಪ್ರತೀ ಪದದ ಸೂಕ್ತತೆ ಮತ್ತು ಪ್ರಸ್ತುತತೆಯ ಕುರಿತು ನಾವು ಗಮನವಿಟ್ಟರೆ ಸಾಕು, ಅವುಗಳು ಒಟ್ಟೂ ಕತೆಯ ಪೂರ್ಣತೆಗೆ ದುಡಿಯುತ್ತವೆ.)

9. ನಿಮ್ಮ ಪ್ರೀತಿಯ ಪಾತ್ರವನ್ನು ಸಾಯಿಸಿ. (ಹೌದು, ಇದನ್ನು ಹ್ಯಾರಿ ಪಾಟರ್ ಲೇಖಕಿ ಜೆ.ಕೆ.ರೌಲಿಂಗ್ ಕೂಡಾ ಹೇಳುತ್ತಾಳೆ. ಕ್ರೈಮ್ ಫಿಕ್ಷನ್ ಲೇಖಕನಾದ ಸ್ಟಿಫನ್ ಕಿಂಗ್ ಬಹುಶಃ ಇದನ್ನು ತುಂಬ ಶ್ರದ್ಧೆಯಿಂದ ಪಾಲಿಸಿದ್ದಾನೆ. ಓದುಗರ ಹೃದಯವನ್ನು ಕಲಕಲು ಬಹುಶಃ ಇದು ಅತೀ ಮುಖ್ಯ.

10. ಕತೆಗೆ ಮುನ್ನ ಒಂದಷ್ಟು ಸಂಶೋಧನೆ, ಮಾಹಿತಿ ಸಂಗ್ರಹ ಅಗತ್ಯವಿರಬಹುದು, ಸಂಶೋಧನೆಯೇ ಕತೆಯನ್ನು ತಿಂದುಬಿಡುವಷ್ಟು ಆಗಿರದಂತೆ ಎಚ್ಚರವಹಿಸಿ. (ಕೆಲವೊಮ್ಮೆ ಕತೆಗೆ ಅಗತ್ಯ ಮಾಹಿತಿ ಕಲೆ ಹಾಕುತ್ತ, ಆ ವಿಷಯದ ಮೇಲೆ ಪ್ರೀತಿ ಹುಟ್ಟಿ, ಅದನ್ನು ಪೂರ್ಣ ಅರಿಯುವ ಹುಚ್ಚಿನಲ್ಲಿ ಕತೆ ಬರೆಯುವ ಉತ್ಸಾಹ ಕಳೆದುಹೋಗುತ್ತದೆ.)

ಇದರಲ್ಲಿ ಹೆಚ್ಚಿನ ನಿಯಮಗಳು ನಮಗೆಲ್ಲ ಗೊತ್ತಿವೆ (ಆದರೆ ಅನುಸರಿಸುತ್ತೇವೆಯೇ?). ಇದರಲ್ಲಿ ಅತ್ಯಂತ ಮುಖ್ಯ ಹಾಗೂ ಅರ್ಥವಾಗದ ಎರಡು ನಿಯಮಗಳೆಂದರೆ ’ನಿಮ್ಮ ಬರವಣಿಗೆಯಲ್ಲಿ ಕರ್ಮಣಿ ಪ್ರಯೋಗವನ್ನು (Passive Voice) ಬಳಸಬೇಡಿ’ ಮತ್ತು ‘ಕ್ರಿಯಾ ವಿಶೇಷಣ (Adverb) ಬಳಕೆ ಮಾಡಬೇಡಿ’ ಎಂಬುದು. ಈ ಮೊದಲು ಒಬ್ಬ ಆಂಗ್ಲ ಲೇಖಕರೊಡನೆ ಮಾತನಾಡುವಾಗ ಅವರು ನನಗೆ ಈ ಎರಡು ಸೂಚನೆಗಳನ್ನು ನೀಡಿದ್ದರು. ಈ ಎರಡು ನಿಯಮಗಳ ಕುರಿತು ವಿವರವಾಗಿ ಇನ್ನೊಮ್ಮೆ ಬರೆಯುತ್ತೇನೆ.

ಈ ನಿಯಮಗಳ ಕುರಿತು ನಿಮಗೇನೆನ್ನಿಸಿತು ತಿಳಿಸಿ.

43 comments

 1. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you people have any ideea where to employ some professional writers? Thank you 🙂

 2. What Is Sugar Defender? Sugar Defender is a natural blood sugar support formula created by Tom Green. It is based on scientific breakthroughs and clinical studies.

 3. I’m extremely inspired with your writing talents and also with the layout for your weblog. Is this a paid subject matter or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice high quality writing, it is uncommon to peer a nice blog like this one these days..

 4. You really make it seem so easy with your presentation but I to find this matter to be really something that I feel I might by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely extensive for me. I’m looking forward to your next post, I?¦ll try to get the hang of it!

 5. Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great website.

 6. Thanks for another fantastic post. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 7. Terrific work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 8. Hi, Neat post. There’s a problem together with your site in web explorer, would check this?K IE nonetheless is the market chief and a big section of other people will omit your magnificent writing because of this problem.

 9. I got what you mean , appreciate it for putting up.Woh I am lucky to find this website through google. “Wisdom doesn’t necessarily come with age. Sometimes age just shows up by itself.” by Woodrow Wilson.

 10. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 11. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 12. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 13. Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 14. You really make it appear really easy together with your presentation however I to find this matter to be really one thing that I feel I would never understand. It seems too complicated and extremely wide for me. I am looking ahead in your next submit, I¦ll attempt to get the cling of it!

 15. Hi! I’ve been reading your website for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to mention keep up the excellent work!

 16. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 17. Hi there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 18. You really make it seem really easy together with your presentation however I to find this matter to be really one thing which I feel I would by no means understand. It sort of feels too complicated and very huge for me. I am having a look ahead on your subsequent put up, I’ll attempt to get the hold of it!

 19. Hi there, I found your site via Google while looking for a related topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 20. What i don’t understood is actually how you are not actually much more well-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, made me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 21. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 22. Hi my family member! I want to say that this article is amazing, great written and come with approximately all vital infos. I?¦d like to look extra posts like this .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *