ಅಷ್ಟು ದೊಡ್ಡ ಮೊಲವೆ? (ಕಿರುಗತೆ)

ಅಮ್ಮ ಮೊರದಲ್ಲಿ ಅಕ್ಕಿಯಿಟ್ಟುಕೊಂಡು ಆರಿಸುತ್ತ ಕಟ್ಟೆಯ ಮೇಲೆ ಕುಳಿತಿದ್ದಳು. ಸ್ವಲ್ಪ ದೂರದಲ್ಲಿ ಕುಳಿತು, ಲಂಗದಲ್ಲಿ ಸಣ್ಣ ಕಲ್ಲುಗಳನ್ನಿಟ್ಟುಕೊಂಡು ಒಂದೊಂದನ್ನೇ ಹಾರಿಸಿ ಹಿಡಿಯುತ್ತಾ ರಾಮನಿಗಾಗಿ ಕಾಯುತ್ತಿದ್ದಳು ಧನ್ಯಾ. ಅವಳು ಬರುವ ಹೊತ್ತಿಗೆ ಅವನು ಎಲ್ಲಿಗೋ ಹೋಗಿದ್ದ. ಹಿಂದಿನ ದಿನ ಇಬ್ಬರೂ ಹೋಗಿ ಹಳ್ಳದ ದಂಡೆಯ ಬಳಿ ಹರಡಿ ಬಿದ್ದಿದ್ದ ಬಿಳಿ ಕಲ್ಲು ಹರಳುಗಳನ್ನು ಆಯ್ದುಕೊಂಡು ಬಂದಿದ್ದರು. ಆಗಿನಿಂದ ಅವುಗಳನ್ನು ಧನ್ಯಾ ಒಮ್ಮೆಯೋ ಕೈಬಿಟ್ಟಿರಲಿಲ್ಲ. ಮಲಗುವಾಗಲೂ ತನ್ನ ಪುಟ್ಟ ದಿಂಬಿನ ಕೆಳಗೇ ಇಟ್ಟುಕೊಂಡು ಮಲಗಿದ್ದಳು. ರಾಮನೊಂದಿಗೆ ಎಲ್ಲಿಗಾದರೂ ಹೋಗಬಹುದು ಅನ್ನುವ ಭಾವದಲ್ಲಿ ಬೆಳಿಗ್ಗೆಯೇ ತನ್ನ ಮನೆಯಿಂದ ಓಡಿ ಬಂದಿದ್ದಳು. ಬಂದು ನೋಡಿದರೆ ಅವನು ಮನೆಯಲ್ಲಿರಲಿಲ್ಲ. ಸ್ವಲ್ಪ ಹೊತ್ತಿನಲ್ಲಿ ರಾಮ ಮನೆಗೆ ಬಂದ.

ಅವನನ್ನು ನೋಡುತ್ತಿದಂತೆ ಧನ್ಯಾ ಕಲ್ಲುಗಳನ್ನು ಮುಷ್ಟಿಯಲ್ಲಿ ಹಿಡಿದುಕೊಂಡು ಎದ್ದಳು. ಆದರೆ ರಾಮ ಅವಳನ್ನು ನೋಡದೇ ನೇರವಾಗಿ ಮನೆಯ ಪಕ್ಕದಲ್ಲಿದ್ದ ಕೈತೋಟಕ್ಕೆ ನಡೆದ. ಅವಳಿಗೆ ಬೇಸರವಾಗಿ ಸುಮ್ಮನೇ ಅಲ್ಲಿಯೇ ಕುಳಿತಳು. ಹೋದವನು ಮಡಿ ಮಾಡಿದ್ದ ನೆಲದಲ್ಲಿ ಏನನ್ನೋ ಹುಡುಕುವವನಂತೆ ಕೆದಕತೊಡಗಿದ. ಸ್ವಲ್ಪ ಹೊತ್ತಾದ ಮೇಲೆ ಬಂದು ಅಮ್ಮನನ್ನು ಕೇಳಿದ, “ಇನ್ನು ಎಷ್ಟು ದಿನ ಬೇಕು ಹುಟ್ಟೋದಕ್ಕೆ?”

“ನೀನು ದಿನಾ ಕೆದುಕ್ತಿದ್ರೆ ಹೆಂಗೆ ಹುಟ್ಟುತವೆ?”

“ಇಲ್ಲ ಇವತ್ತಷ್ಟೇ ನೋಡಿದ್ದು. ಆದ್ರೆ ಬೀಜನೂ ಇಲ್ಲ ಅದ್ರಲ್ಲಿ. ಗಿಡಾನೂ ಹುಟ್ಟಿಲ್ಲ”
ಅಮ್ಮ ಧನ್ಯಾಳ ಕಡೆ ನೋಡಿದಳು. ಇವರ ಮಾತಿನ ಕಡೆ ಲಕ್ಷ್ಯ ಇರಲಿಲ್ಲ ಅವಳಿಗೆ. ಮಳೆ ಬಂದು ನೆಲ ಹಸಿಯಾಗಿತ್ತು. ನಾಲ್ಕೈದು ದಿನಗಳ ಹಿಂದೆ ರಾಮ ಶೇಂಗಾ ಬೀಜಗಳನ್ನು ಮುಷ್ಟಿಯಲ್ಲಿ ಒಯ್ದು, ಕೈತೋಟದ ನೆಲದಲ್ಲಿ ಮೂರು ನಾಲ್ಕು-ಕಡೆ ಗುಂಡಿ ಮಾಡಿ ಹಾಕಿದ್ದನ್ನು ಅಮ್ಮ ಬಟ್ಟೆ ತೊಳೆಯುತ್ತಾ ನೋಡಿದ್ದಳು. ಜೊತೆಗೆ ಇವನು ಮಾಡುತ್ತಿದ್ದ ಕೆಲಸವನ್ನು ತಮ್ಮ ಮನೆಯ ಬೇಲಿಯಂಚಿನಲ್ಲಿ ನಿಂತು ಧನ್ಯಾ ನೋಡುತ್ತಿದ್ದಳು. ರಾಮ ಬೀಜ ಹಾಕಿ ಮನೆಯೊಳಗೆ ಹೋಗುತ್ತಿದ್ದಂತೇ ಬಂದವಳು, ಆ ಬೀಜಗಳನ್ನು ತೆಗೆದು, ನಲ್ಲಿ ನೀರಲ್ಲಿ ತೊಳೆದು, ತನ್ನ ಲಂಗದಲ್ಲಿ ಒರೆಸಿಕೊಂಡು ತಿನ್ನುವುದನ್ನೂ ಅಮ್ಮ ಗಮನಿಸಿದ್ದಳು. ಈಗ ನೋಡಿದರೆ ಅವಳಿಗೆ ಏನೂ ನೆನಪಿದ್ದಂತಿಲ್ಲ.

“ಬೀಜಗಳನ್ನ ಎಲ್ಲ ಮೊಲ ತಿಂದಿದೆ” ಅಂದಳು ಅಮ್ಮ, ಧನ್ಯಾಳ ಕಡೆ ನೋಡುತ್ತಾ. ಧನ್ಯಾ ಏನೋ ನೆನಪಿಗೆ ಬಂದ ಭಾವದಲ್ಲಿ ತಿರುಗಿ ನೋಡಿದಳು.

“ಮೊಲ ತಿಂದು ಹೋಯ್ತಾ? ಇನ್ನೊಂದು ಸಾರಿ ಬಂದರೆ ಅದನ್ನ ಹೊಡೆದು ಹಾಕುತ್ತೇನೆ,ಅದನ್ನ ನಾನು ತಿಂತೇನೆ.”

“ಅದು ನಿನ್ನನ್ನೇ ತಿನ್ನುವಷ್ಟು ದೊಡ್ಡ ಮೊಲ. ಅದಕ್ಕೆ ಕೋರೆ ಹಲ್ಲಿವೆ” ಅಂದಳು ಅಮ್ಮ. ತನ್ನ ಮೇಲ್ದುಟಿಯಂಚಿನ ಕೋರೆ ಹಲ್ಲುಗಳನ್ನು ನಾಲಿಗೆಯಲ್ಲಿ ಸವರಿಕೊಂಡಳು ಧನ್ಯಾ. ರಾಮನ ಅಮ್ಮ ಇನ್ನೇನು ತನ್ನ ಹೆಸರು ಹೇಳಿಬಿಡುತ್ತಾಳೆ ಅನ್ನಿಸಿತು. ಅಲ್ಲಿಂದ ಎದ್ದು, “ನಾನು ಮನೆಗೆ ಹೋಗುತ್ತೇನೆ” ಅನ್ನುತ್ತ ಓಡಿದಳು.

52 comments

 1. As I website possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 2. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 3. Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The total look of your web
  site is magnificent, as neatly as the content material!
  You can see similar here e-commerce

 4. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help protect against content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 5. I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 6. I will immediately take hold of your rss as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me know so that I may just subscribe. Thanks.

 7. I’m no longer positive the place you’re getting your info, however great topic. I must spend a while learning more or figuring out more. Thank you for magnificent information I was on the lookout for this info for my mission.

 8. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However think about if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly be one of the most beneficial in its field. Good blog!

 9. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 10. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided brilliant clear idea

 11. What i don’t understood is in reality how you’re no longer actually much more smartly-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You already know therefore considerably in relation to this topic, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t involved except it?¦s one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. All the time care for it up!

 12. F*ckin’ remarkable issues here. I am very glad to peer your article. Thanks a lot and i’m having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 13. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 14. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 15. Hiya very cool website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally?KI am satisfied to seek out a lot of useful info here within the submit, we want develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 16. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 17. Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily superb opportunity to read articles and blog posts from here. It’s always so superb plus stuffed with amusement for me personally and my office peers to visit your site minimum three times a week to see the newest issues you have. Not to mention, I am also usually fulfilled concerning the stunning creative ideas served by you. Some 3 facts on this page are definitely the most effective I have ever had.

 18. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 19. Thanks for your entire effort on this blog. Kate enjoys carrying out internet research and it is easy to understand why. Most of us hear all relating to the lively method you produce informative items by means of your website and as well as strongly encourage contribution from website visitors on this issue and our princess is certainly understanding a lot. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a brilliant job.

 20. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 21. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 22. Good website! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 23. Hello my friend! I want to say that this post is amazing, great written and come with almost all important infos. I would like to look extra posts like this.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *